Shih-tzu | Standard

Země původu: Tibet

 

Patronátní země: Velká Británie

 

Celkový vzhled: Statný, bohatě osrstěný pes s výrazně domýšlivým chováním a hlavou připomínající chryzantému.

 

Povaha: Inteligentní, aktivní a ostražitý. Přátelský a nezávislý.

 

Hlava: Hlava široká, kulatá, mezi očima široká, porostlá střapatou srstí, která padá přes oči. Bohatý vous a knír, na nose roste srst vzhůru a dodává tak hlavě chryzantémový vzhled.

 

Stop: Jasně vyjádřený.

 

Nos: Černý, u játrově zbarvených jedinců nebo u jedinců s játrovými znaky tmavě játrový. Vrchní část kůže nosu by měla být v rovině s okrajem očního víčka nebo lehce pod ním. Nos směřující dolů je vysoce nežádoucí. Široké, otevřené nosní otvory. Sevřené nosní otvory jsou vysoce nežádoucí.

 

Morda: Dostatečně široká, hranatá, krátká, bez vrásek, plochá a osrstěná. Délka od špičky nosu ke stopu činí zhruba 2,5 cm.Nosní hřbet je rovný nebo mírně zdvižený nahoru. Pigmentace nosu pokud možno co nejvíce neporušená.

 

Pysky: V rovině.

 

Zuby: Široké čelisti, slabý předkus nebo klešťový skus.

 

Oči: Velké, tmavé, kulaté, posazené dosti daleko od sebe, avšak ne vypouklé, s přívětivým výrazem. U játrových jedinců nebo u jedinců s játrovými znaky se připouští světlejší oko. Bělmo není viditelné.

 

Uši: Velké s dlouhými boltci, nesené svěšené. Nasazené lehce pod temenem. Osrstěné tak bohatě, že se zdá, že splývají se srstí na krku.

 

Krk: Se správnými proporcemi, pěkně klenutý. Dostatečně dlouhý na to, aby hlava mohla být nesena hrdě.

 

Tělo: Délka mezi kohoutkem a kořenem ocasu je větší než kohoutková výška.

 

Hřbet: Rovný.

 

Bedra: Pevná a statná.

 

Hrudník: Široký a hluboký.

 

Ocas: Porostlý bohatým chocholem, nesený vesele přes hřbet. Nasazený vysoko. Výška zhruba odpovídá výšce lebky tak, aby skýtala vyvážený celkový dojem.

 

Hrudní končetiny: Nohy krátké a svalnaté s pevnými kostmi, pokud možno co nejrovnější, sledují široký hrudník, který je mezi ně hluboko vsazený. Ramena pevná, náležitě uložená vzad.

 

Pánevní končetiny: Nohy krátké a svalnaté s vyvinutými kostmi, při pohledu zezadu rovné.Vzhledem k bohatému osrstění vypadají nohy mohutné. Stehna dobře zaoblená a svalnatá.

 

Tlapky: Okrouhlé, pevné s dobrými polštářky. Tlapky vypadají vzhledem k bohaté srsti velké.

 

Pohyb: Domýšlivý, hladký a plynulý pohyb, hrudní končetiny dosahují patřičně vpřed, silná akce pánevních končetin, u kterých jsou při pohybu vidět celé polštářky tlapek.

 

Srst: Dlouhá, hustá ne kudrnatá, s dobrou podsadou. Mírné zvlnění je přípustné. Velmi se doporučuje srst na hlavě vyvazovat.

 

Barvy: Přípustné jsou všechny barvy, u několikabarevných jedinců je vysoce žádoucí bílá lysina na čele a bílý cíp ocasu.

 

Výška v kohoutku: Ne více než 26,70 cm – nejdůležitější jsou typ a charakteristické rysy plemene, které nesmějí v žádném případě být přehlíženy ve prospěch samotné velikosti.

 

Hmotnost: 4,50 až 8,10 kg. Ideální hmotnost činí 4,50 – 7,30 kg.

 

Vady: Každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu a míra závažnosti s jakou by se mělo na tuto vadu pohlížet, by měla být přímo úměrná stupni odchylky.

Poznámka: Psi by měli vykazovat dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá.