Pyrenejský ovčák | Výstavy

Pyrenejský ovčák není vůbec společenský tvor, proto se snažíme Aničku brát všude s sebou, aby si zvykala na různá prostředí, různé lidi, hluky, ostatní vjemy…Mezi pro ni náročná prostředí patří psí výstavy. Bohužel není u nás příliš mnoho rozhodčích, kteří umí tuto rasu posoudit a přitom brát ohled na jejich charakter – velmi temperamentní pes, ale také velmi rezervovaný a nedůvěřivý vůči cizím lidem. Byla jsem na výstavě v Německu: psi tam mohou během předvádění skákat (je to přeci přirozený projev), zuby ukazuje zásadně majitel, rozhodčí psa prohlíží ze všech stran, ale nesápe se po něm…A když se dostane příliš blízko či se psovi zdá, že na něj kouká příliš upřeně, prostě před zuby ucukne a dále to neřeší :-) U nás se mi stalo, že se rozhodčí přímo na Aničku vrhal, ona před ním způsobně ustupovala a výsledkem bylo “bázlivý pes” a navíc tvrzení, že je se svými 42 cm v kohoutku “na hraně, že?” (standard u feny je do 46 cm), takže co k tomu dodat…Možná proto se u nás tato docela zajímavá rasa vystavuje minimálně a i my si vybíráme výstavy se zahraničními rozhodčími.

Anička 2011-2015: Titul Junior Champion ČR, Junior Champion KCHMPP,  nominace Crufts 2013, Šampion ČMKU, Šampion ČR, Crufts 2013 VHC, nominace Crufts 2014, Šampion SR, titul C.I.É. (mezinárodní výstavní šampion), Crufts 2015 VHC

Zuzanka výstavy prožívá úplně jinak – lidi má ráda, i přesto jí hluk není příjemný a objevil se nový strašák – vystavování na stole, to nemá ráda vůbec.  2014-2015: Juniorchampion ČR, nominace Crufts 2015 a 2016, Crufts 2015 třetí místo ve třídě otevřené.

Sisi výstavy “přežije”, ale je poněkud splašená. 2014-2015: nominace Crufts 2015 a 2016, Crufts 2015 třetí místo ve třídě mladých.